Saloni Logo

DİLLER

Dar Mekanlar İçin Parlak Fikirler

Sadeliğin ve işlevselliğin yükselişte olduğu günümüzde, yaşam alanları giderek küçülüyor ve dar mekanlar için akıllıca mimari çözümler sunuluyor.Eskiden küçük alanlar atıl görülürken, şimdilerde bu alanlara, uygun fikirler geliştirilerek işlev kazandırılıyor. Üstelik bu fikirler evinizi küçük bir eşya yığınına çevirmenin aksine, alanı, doğru kullanmanızı sağlayarak son derece ferah ve kullanışlı hale getiriyor. Bu fikirleri inceleyerek uygulayabilir veya kendi geliştireceğiniz bazı çözümler için ilham alabilirsiniz.

Alanınızı Aydınlık Ve Ferah Tutun..

Açık renklerin aydınlık ve geniş gösterme etkisi biliniyor. Natürel renklerin ve dengeli bir renk geçişinin, yormayan ve uzun yıllar kullanılabilen renkler olduğunu da es geçmemek gerekiyor. Ancak tüm bunlar evde hiç canlı renk kullanmamanızı gerektirmiyor. Çok yer kaplayan, sık sık değişimi mümkün olmayan ana parçalar, malzemeler, halılar ve duvarların büyük bölümünde natürel ve açık renkleri tercih etmek, eviniz için gereken aydınlığı büyük ölçüde sağlıyor.

Canlı Renklerle Enerji Katın..

Küçük, değişiklik yapmaya uygun ürünlerde, aksesuarlarda, duvarın bir bölümünde renk ve desen tercih etmek, sade ve aydınlık alanlara canlılık katıyor. Dikkat çekici renkleri kullanmak, mekanı tekdüzelikten kurtarıyor. Karmaşık desenler, ahenk içinde olmayan renklerde uyumsuz objeler ve fazla eşya, kalabalık bir etki bırakarak alanı daraltıyor ve sıkışık gösteriyor. Renk seçimlerinizi yaparken, birbiriyle uyumlu renklerden oluşan renk paletlerinden faydalanabilir, ton sür ton usulünü ya da benzer usulleri uygulayabilirsiniz

Akıllıca Depolayın Ustaca Saklayın..

Depolama ve saklama alanları dar mekânları derliyor, topluyor ve kargaşadan kurtarıyor.
Kapalı dolaplar, çekmeceler ve dekoratif kutular, ufak tefek eşyaları bir arada tutup gizleyerek, odadaki karışıklık hissinin önüne geçiyor. Açık raflar, dolaplar, kütüphaneler kullanmak isterseniz de, uzun ve dar olanlarını seçerek tavanın yüksek olduğu illüzyonunu yaratabilirsiniz. Altlarında depolama alanı olan mobilyalar, modüler mobilyalar ve çok işlevli ya da katlanıp kaldırılabilecek mobilyalar kullanmak da dar alanlar için uygun seçimler arasında yer alıyor.

Farklı Alanları Birbirinden Ayırın..

Seperatörler küçük ama çok şey barındırması gereken alanları bölmek ve küçük bir mekânda ayrı alanlar yaratmak için fayda sağlıyor. Dolapları, raf sistemlerini, bölmek istenilen alan için bir duvar olacak şekilde yerleştirmek, paravan ya da perde gibi ayırıcılar kullanmak, tek mekânda farklı bölümler oluşturuyor. Sürgülü kapılara benzer ayırıcı elemanlar yaptırmak da seçenekleriniz arasında yer alıyor.

Daha Çok Işık , Daha Çok Aydınlık ... 

Aydınlatma için, tavan ve duvar lambaları ya da uzun ve ince bir yer lambası seçmek yer tasarrufu sağlıyor. Kapı üstleri, oda köşeleri, dolap kapaklarının iç yüzeyleri gibi kullanılmayan, karanlık bölümlere raflar, dolaplar yaptırarak kullanıma açmak da fazla eşyayı toplayarak, ferahlama sağlıyor.

Aynaları kullanarak da evinizi daha geniş, şık ve aydınlık gösterebilirsiniz. Küçük evlere, dar alanlara uygun mobilyalar ve farklı fikirler için Saloni mağazalarını ve saloni.com.tr’yi dolaşabilir, kataloglara göz atabilirsiniz.