Saloni Logo

DİLLER

Yemek Masası Seçme Rehberi

Yemek masaları, yıllar sonra hatırlanan buluşmaların, kalabalık ya da baş başa geçirilen yemeklerin, hararetli toplantıların, eğlenceli dakikaların ev sahipliğini üstleniyor.Evin bir araya gelinen noktalarından biri olan yemek masası, uzun yıllar ev halkını ağırlıyor. Bu yüzden evin, seçimine özen gösterilmesi gereken parçalarından biri olarak öne çıkıyor. Yemek masası seçerken birkaç hususa önem vermek gerekiyor.

Masanın Boyutu ve Şeklini Seçmekte İlk Adım; Yemek Masasının Konumu

 İlk olarak yemek masasının nerede kullanılacağına karar vermek gerekiyor. Yeri seçtikten sonra, o alanın biçimi ve ölçüleri önem arz ediyor. Ölçüleri alırken sandalyeleri ve kullanım esnasında ihtiyacın olan boşlukları da hesaba katmayı unutmamak gerekiyor. Kullanacağın alanın biçimi de aynı şekilde belirleyicilik taşıyor. Uzun ve dar, kare, asimetrik alanlarda ya da orta alanda konumlandıracağın masanın, konumunun şekli ile uyum sağlaması, hem kullanım kolaylığı sağlıyor, hem de göze hoş görünüyor.

Yeterince alanın varsa ve bu alan sana, seçeceğin masa formu ile ilgili özgürlük tanıyorsa, cesur seçimler yaparak sıra dışı bir yemek alanı oluşturabilirsin. Farklı ve özgün bir yemek masası için oval kesimleri, metal görünümlü ayakları tercih edebilirsin. Farklı formların yeniden yorumlandığı ya da asimetrik geometrik formları kullanarak yaratılan tasarımlar, yemek alanlarına kendine has bir hava kazandırıyor. Açılarak büyütülebilen masalar da, işlevsellikleri ile değerlendirebileceğin seçenekler arasında bulunuyor.

Doğru Dokuyu Seçerek Yemek Alanında İstediğin Atmosferi Yakala 

 Yemek masalarında bir diğer dikkat edilmesi gereken özellik hangi malzemeden yapıldığı ve görünümü oluyor. Mermer, cam ya da ahşap yüzeylerin her biri, evine ve yemek alanına farklı atmosferler kazandırıyor. Odanın kalanında kullanılan mobilyaların malzemeleri ile uyum sağlaması da önem taşıyor. Cam detaylar ve mermer görünümler ile yemek alanında zamansız ve çarpıcı bir etki yaratabilirsin. Klasik bir stilin çağdaş yorumu ile yemek masanda kontrast renkler kullanabilir, zamansız renkler ve stil ile canlılık ve zarafeti bir araya getirebilirsin.

Daha iddialı ve cesur bir seçimden yanaysan, doğal dokuların altın rengi ile tamamlandığı masa ve sandalyelere yönelebilirsin. Evinde doğayı hissetmeyi isteyenlerdensen, kavisli ceviz ağacından masalar ile evinde natürel bir yemek alanı oluşturabilirsin. Yemek masalarını, beraber kullanılmak üzere tasarlanan sandalyeleri ile alabilir ya da farklı sandalyeleri kombinleyerek kendi yemek alanını yaratabilirsin. Farklı stiller ve yemek alanlarına uygun yemek masaları ve sandalyeler ya da yeni fikirler için Saloni mağazalarını ve saloni.com.tr’yi ziyaret edebilir, kataloglara göz atabilirsin